Skäggolja med camelina prisades
Brittiska varumärket Bulldogs Original Beard Oil, skäggolja med camelina prisades nyligen då den kom tvåa i ECRM’s Personal Care, Grooming, Travel & Oral EPPS i Orlando I USA, endast slagen av Oralabs Waterless by Venus female shaver. Förutom aloe vera och grönt te innehåller Bulldogs skäggolja camelinaolja som, tack vare sin rika koncentration av E-vitamin och omegafettsyror, hjälper till att mjuka upp, tämja och konditionera skägget.
Laddad med enbart naturliga ingredienser
Idén till Bulldog föddes 2005 när grundaren Simon Duffy upptäckte att det inte fanns några självklara alternativ för män som letade hudvårdsprodukter laddade med naturliga ingredienser. Efter två år av noggrann produktresearch, design och utveckling lanserades Bulldog, med naturliga ingredienser och helt utan färgämnen, syntetiska dofter, eller animaliska ingredienser – inte ens de vanligaste, som lanolin och bivax. Alla företagets produkter är certifierade ”cruelty free” (ej testade på djur) och passar både veganer och vegetarianer och är godkänt av The Vegetarian Society i Stobritannien.
Vi applåderar det fina erkännandet för camelinaolja i hudvårdssammanhang och passar på att tipsa om att använda oljan som den är, både i skägget och i håret för oslagbar mjukhet och glans!
Vill du läsa mer om Bulldog och deras produkter (som alla vad gäller rakning innehåller camelina) så klicka här: